• TR
 • EN
 • Bu Haftanın Kitabı

   SADAKO VE KÂĞITTAN BİN TURNA KUŞU

  ABD'li yazar Eleanor Coerr tarafından 1977 yılında yazılmıştır. Konusu Japonya'da 1943'ten 1955'e kadar yaşamış olan küçük bir kızın gerçek hayat hikâyesine dayanıyor.

  II. Dünya Savaşı'nı sona erdirmek amacıyla, Amerika Birleşik Devletleri'nin Hava Kuvvetleri tarafından Hiroşima'ya atom bombası atıldığında küçük kız bu şehirde yaşıyordu. Atom bombasının yaydığı radyasyon sonucu Sadako Sasaki 10 yıl sonra öldü. Sadako'nun gösterdiği cesaret, onu Japon çocuklarının gözünde kahraman yaptı. Bu Sadako’nun hikâyesiydi.

  'Kâğıttan Bin Turna Kuşu' efsanesi der ki: Bir insan, kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileği kabul olurmuş. Bunun üzerine Sadako ümidini kaybetmeyip kâğıttan 1000 turna kuşu yapmaya başlar. Ne yazık ki, bu küçük Japon kızının yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmez. 
  Sadoko Sasaki anısına Hiroşima'da bir anıt yapılmıştır ve ABD'de Seattle Barış Parkı'nda bir heykeli bulunur, elinde ise kâğıttan altın turna kuşu vardır.
  Ortaokul, lise öğrencileri ve yetişkinler için okuması çok sürükleyici olan kitabımız emin olun, yürekte iz bırakacaktır.

  19 Aralık 2016

  Share this content