• TR
 • EN
 • Dr. Osman ŞİRVAN (Ph.D.)

  Bilgi Sistemleri ve ARGE Müdürü

  osman.sirvan@rotakoleji.com

  18.12.1970 tarihinde Konya Ereğli’de doğdu. İlköğrenimini Gaziantep, Kayseri ve Karabük illerinde yaparak tamamladı. 1985 yılında girdiği Maltepe Askeri Lisesi’nden 1989 yılında mezun oldu. 1989 yılında başladığı Kara Harp Okulu eğitimini 1993 yılında Teğmen rütbesiyle tamamladı.

  1993 – 1999 yılları arasında çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, 1999 – 2007 yılları arasında İzmir Asker Hastanesi Bilgi İşlem ve MEBS Ş. Md.lüğü, 2007 – 2012 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı TSK Sağlık K.lığında proje subaylığı ve şube müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2012 yılında TSK’dan ayrılarak Rota Koleji’nde Bilgi Sistemleri ve ARGE Md. olarak göreve başladı. Halen bu görevle birlikte kurum İdari Müdürlüğü ve Rota Koleji Spor Kulübü Yüzme Şubesi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.

  2003 yılında Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimini, 2010 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamladı.

  2013 – 2015 yılları arasında Okan Üniversitesinde Yardımcı Doçent kadrosuyla Öğretim Üyeliği görevlerini yürüttü. Yapay Zeka ve Görsel Programlama derslerini verdi.

  1989 yılından beri ilgilendiği Artistik Buz Pateni spor branşında 1994 yılında Hakem oldu. 1999 yılında Uluslararası Hakem, 2005 yılında ISU Hakemi, 2006 yılında Uluslararası Başhakem, 2012 yılında ISU Başhakemi oldu. Hakem olduğu günden bu yana 40’tan fazla uluslararası yarışmada hakem ve başhakem olarak görev aldı.

  Askerlik hayatı boyunca çok sayıda kurs, eğitim, konferans, sempozyum ve seminere katıldı. Sayısal görüntü işleme, yapay zeka, görsel programlama konularında çalışmalar yapmaktadır.

  Erken yaşlarda başlayan kodlama eğitiminin ileriki yıllarda öğrenme, analitik düşünme ve problem çözme becerilerinde öğrencilere çok büyük katkı sağladığını gözlemledi. Bu nedenlerden dolayı, Rota Koleji eğitim sisteminde kodlama eğitimi anasınıfından başlayarak ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde yapılmaktadır. Kurumda oluşturulun 3 ayrı bilişim teknolojileri laboratuvarında kodlama eğitimi öğrencilere sunulmaktadır. Fen Lisesi 9. sınıf öğrencilerine Veri Yapıları ve Algoritma dersi ile birlikte C Programlama eğitimi, Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerine ise Veri Yapıları ve Algoritma dersi ile birlikte C# Programlama eğitimini bizzat kendisi tarafından vermektedir. Her okul kademesinde oluşturulan kulüp çalışmaları sayesinde bu kulüpleri seçen öğrencileri daha ileri düzeyde kodlama yapma konusunda yetiştirmeye devam etmektedir. Yine lisede kurulan Robotik Kulübü ile özellikle Arduino C ile programlama ve robot tasarımı konusunda çalışmalar yapmaya,TÜBİTAK Bilgisayar Olimpiyatı Proje grubu ile bilişim alanında projeler üretmeye devam etmektedir.

  Aynı zamanda müzik öğretmenliği yapan Sibel hanımla 1999 yılında evlendi. 2001 ve 2012 doğumlu iki oğlu vardır.