• TR
 • EN
 • Özel Rota Anadolu Lisesi öğrencilerinin, akademik yönlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra öğrencilerimizin fiziksel, zihinsel ve ilgilerine cevap verebilen, kapsamlı bir güçlendirme sistemi uygulanır. Öğrencilerin yaratıcı düşünme, sorun çözme, karar verme, öğrenmeyi öğrenme, etkili iletişim kurma, araştırma yapma becerilerinin geliştirilmesi sağlanır. Okulumuzda öğrenci, aile ve öğretmen bir bütün olarak kabul edilerek onların eğitim ve öğretimden beklentileri çerçevesinde biçimlenmiş bir sistem uygulanır.

  Üniversite sınavı çalışmalarında, laboratuvar destekli FEN-MATEMATİK dersleri ile nitelikli ve kalıcı bilgi içeren Edebiyat-Sosyal ve Yabancı Dil dersleri programa paralel olarak yürütülür ve alan öğretmenleri ile yapılan etütlerle ve kazanım tamamlama dersleriyle desteklenir. Çağdaş anlayışı ilke edinmiş, öğrencisini tanıyan, yönlendiren, birey kavramının farkında olan ve tüm öğrencilere birebir ilgi gösteren yönetici ve öğretmenlerimiz okulumuzun her alanda başarıya ulaşmasında en büyük etkendir.

  Özel Rota Anadolu Lisesi olarak 9. sınıfa kendi yaptığımız RLYS (Rota Lise Yerleştirme Sınavı) sınavı ile öğrenci almaktadır. 9.sınıfta 4 şube açılmaktadır. Okulumuza alınacak yeni öğrenciler yönetmelikler ve sınavlar doğrultusunda belirlenmektedir.

  Ara sınıflara öğrenci alımında ise aşağıda belirtilen ölçütlere göre değerlendirmeler yapılır:

  • Öğrencinin 8.sınıfta girdiği sınavda aldığı sonuç,
  • Okulumuzda sınava girdiyse o sınavın sonucu
  • Lisede okuduğu yıllardaki ders notları,
  • Kurumumuzun öğrenciye uygulayacağı sınav sonucu,
  • Rehber öğretmen görüşmesi,
  • Yönetici görüşmesi.

  Bütün bu değerlendirmelerin sonucunda eğer uygunluk ortaya çıkarsa öğrenci alımı gerçekleşir. Ara dönemlerde (eğitim-öğretim yılı başladıktan sonra) okulumuza öğrenci alımı yapılmamaktadır.(mücbir nedenler tayin v.b. hariç)

  Öğrenciler ders sınavlarının haricinde düzenli olarak deneme sınavlarına alınmaktadır. Hem ders sınavları, hem deneme sınavları sonucunda öğrencilerin sonuçlarını ve kazanımlarını değerlendiren akademik kurulumuz desteğe ihtiyacı olan öğrencileri tespit eder ve öğrenciye elde edemediği kazanımları alabilmesi için ek çalışmalara başlar. Kazanım tamamlama dediğimiz bu sistem 9. Sınıftan itibaren uygulanmaktadır. Üniversite sınavı çalışmalarımız 11. sınıftan itibaren başlamaktadır.

  Okulumuzda yabancı dil eğitimimizin yoğunluğu 9. ve 10.ve 11.sınıflardadır. Uyguladığımız kur sistemiyle beraber öğrencilerimiz, belirli dönemlerde tüm dünyada ortak uygulanan ONLINE sınavlara girerek dil seviyelerini ölçme şansını yakalamaktadırlar.

  Okulumuzda bulunan Uluslararası Kariyer Merkezi sayesinde öğrencilerimiz yurt dışında eğitimle ilgili tüm sorularına anında cevap bulabilmektedirler.

  Okulumuz öğrencileri her yıl ulusal ve uluslararası alanda yapılan 50’ye yakın fen-matematik-sosyal bilim alanlarında proje ve yarışmalara katılmaktadırlar.

  Bilim ve teknolojinin sürekli gelişim içinde olduğu çağımızda; başarılı, deneyimli, uzman, çağdaş ve laik bir öğretim kadrosuyla geleceğin kültürlü, sosyal ve özgür düşünceli bireylerini yetiştiriyoruz.